Помилки через неуважність » Сайт учителя початкових класів
-->

Останні поповнення

Опитування на сайті

  Корисні сайти

  Дистанційні конкурси для учнів
» Помилки через неуважність

Помилки через неуважність

 
   

Помилки через неуважність

 

Зазвичай з проблемою неуважності дітей батьки стикаються зі вступом їх вихованців до школи. Помилки через неуважність здійснюють всі учні. І отримувати погані відмітки в даному випадку удвічі образливо як для самих учнів, так і для їх батьків. Адже учень допускає прикрі ляпи не тому, що чогось не знає, а тому, що він попросту неуважний...

Не варто із цього приводу лаяти учня і тим більше заставляти його кілька разів переписувати одне і те ж. Це не зробить його усидливим і зосередженим. Більш того, неприязнь і навіть ненависть до навчання - гарантовані. Щоб здолати прикру перешкоду на шляху дитини до успіху, потрібна тривала і копітка робота, але вона обов'язково дасть позитивний результат.

Спершу батькам необхідно знатися на можливих причинах недостатньої уваги школяра. Перерахуємо найбільш поширені з них.

 1. Синдром дефіциту уваги з гіперактивністю. Діти, що мають подібний діагноз, відрізняються надлишковою руховою активністю, імпульсною, слабкою концентрацією уваги, високим ступенем відволікання. Труднощі з організацією їх поведінки і утриманням уваги, як правило, яскраво виявляються задовго до вступу до школи. Ситуація ж шкільного навчання лише посилює їх проблеми. Від батьків таких дітей потрібне граничне терпіння і послідовність в стосунках з дитям. Вони повинні здійснювати свою виховну практику в тісному контакті з медиками, педагогами та психологами, оскільки діти з синдромом дефіциту уваги потребують спеціальної комплексної корекційно-розвиваючої роботи.
 2. Хронічні соматичні захворювання, хворобливість дитини. Діти, що мають слабке здоров'я, відрізняються високою стомлюваністю, низькою працездатністю. Понижена функція їх уваги може бути обумовлена спільною слабкістю організму. Такі діти потребують обов'язкового дотримання режиму, дозування навантажень, відпочинку (бажаний денний сон). При дотриманні цих умов, що зменшують вплив фізичних і фізіологічних обмежень, такі діти можуть мати непогану увагу.
 3. Індивідуальні особливості нервової системи. Властивості вищої нервової діяльності впливають на розвиток всіх властивостей уваги: для учнів з сильною і рухливою нервовою системою характерніша увага стійка, така, що добре перемикається і розподіляється. Учням з інертною і слабкою нервовою системою властива нестійка увага, що погано перемикається і розподіляється. Знаючи основні особливості нервової системи дитини, батьки можуть допомогти їй в розвитку таких якостей і навиків уваги, які піддаються тренуванню: навиків підтримки уваги, її перемикання і розподілу.
 4. Перевтома і перевантаження. Життя сучасного учня наповнене безліччю обов'язків. Зазвичай робочий день школяра не обмежується рамками власне учбових занять, а включає відвідини всіляких кружків, секцій, студій і т.д.. (при цьому далеко не всі з них дитина відвідує за власним бажанням). Нерідко графік функціонування школяра розписаний з ранку до вечора настільки щільно, що учень ледь-ледь встигає підготувати домашнє завдання. Часу на повноцінний відпочинок при цьому практично не залишається, діти погано висипаються. Фізичні, психологічні, інформаційні перевантаження неминуче призводять до зниження працездатності, підвищення неуважності і розсіяності дітей.
 5. Вікові обмеження в розвитку уваги. Увага дітей молодшого шкільного віку може бути недостатньо досконалою в силу вікових особливостей загального психічного розвитку. Увага в цьому віці дійсно ще слабо організована, має невеликий об'єм, погано розподіляється і нестійка. Причина цього - недостатня зрілість нейрофізіологічних механізмів, що забезпечують процеси уваги, контроль за виконанням діяльності. Не знайти, мабуть, жодного молодшого школяра, в зошитах якого час від часу не зустрічалися б так звані помилки "через неуважність". Впродовж навчання у початковій школі в розвитку уваги відбуваються істотні зміни, йде інтенсивний розвиток всіх її властивостей: різко (більш ніж в 2 рази) збільшується об'єм уваги, підвищується її стійкість, розвиваються навики перемикання і розподілу. До 9-10 років діти стають здатні достатньо довго зберігати і виконувати довільно задану програму дій. Вважається, що молодший шкільний вік є найбільш сприятливим для цілеспрямованого розвитку уваги дитини.
 6.    Недостатня мотивація виконання діяльності. Добре відомо, що навіть маленьке дитя може проявляти завидну уважність і зосередженість, якщо займається тим, що йому дуже цікаве. І аби дітям можна було робити лише те, що їм подобається, дорослим би не доводилося хвилюватися про розвиток дитячої уваги. Як правило, мова про неуважність дітей заходить тоді, коли від них вимагається виконання чогось не дуже цікавого і недостатньо значимого.
 7.    Нерідко в ролі малоцікавого заняття виступає учбова робота: дитина, неуважна на уроках в школі або при виконанні домашніх учбових завдань, може з увагою займатися тим, що з навчанням не пов'язане (достатньо довго і зосереджено грати, дивитися телевізор, займатися комп'ютером та ін.). У цих випадках мова може йти про недостатній розвиток у школяра пізнавальної учбової мотивації, що забезпечує його повноцінне включення в учбову діяльність. Проте учбові заняття, частенько дійсно рутинні й одноманітні, далеко не завжди здатні самі по собі збудити і підтримати пізнавальну активність дитини.

І тоді на допомогу в організації учбової діяльності малюка та підтримки його уваги приходять інші, непізнавальні мотиви: почуття обов'язку і відповідальності, бажання отримати хорошу відмітку, удостоїтися похвали дорослого або уникнути покарання та ін. У всіх цих випадках йдеться про вимогу від дитини довільної уваги, тобто спрямованості, зосередженості на процесі діяльності, здійснюваної свідомо, за допомогою вольового зусилля.

А тепер перейдемо безпосередньо до практичних рекомендацій щодо тренування уваги наших дітей:

 1. Свідомо піклуючись про розвиток уваги дитини, ви самі маєте бути уважними до дитини, виявляти щиру цікавість до його занять, його життя. Адже розвитку уваги сприяє залучення дитини до будь-якої цілеспрямованої діяльності. Як справедливо відзначають автори корисної для батьків книжки про увагу школярів О.Ю. Єрмолаєв, Т.М. Марютіна і Т.А. Мєшкова: "Мало хто з дорослих замислюється над тим, що, пропонуючи дитині шукати гриби, збирати на березі ріки камінчики, вибирати потрібні деталі мозаїки або конструктора, вони тим самим сприяють тренуванню уваги".
 2. Постежте, як виконує дитя домашні завдання. Швидше за все, так: швиденько все написав - і з плечей геть, а на перевірку виявляється, що із-за двох-трьох "дурних" помилок викладач вимушений ставити оцінку нижче, ніж заслуговує учень. Перше, чого потрібно навчити дитину, - перевіряти свою роботу. Педагоги запевняють, що на перевірку написаного повинна витрачатися така ж кількість часу, як і на виконання самої роботи. Так, це нудно і утомливо, але результат того коштує. Досить часто учні говорять: "Я все одно не бачу своїх помилок, навіщо ж мені витрачати даремно час?!" Це не привід опускати руки. Дійсно, є така особливість, коли "по свіжих слідах" важко побачити описки в своїй роботі. Значить, написане потрібно відкласти, зайнятися іншим предметом, а після повернутися до того, що робив раніше, і поглянути на текст як на чужий. Якщо часу на вичікування немає, наприклад, в школі на диктанті або переказі (творі), можна використовувати інший прийом: читати текст задом наперед, тобто спочатку останнє слово, потім передостаннє і так далі. Слова сприймаються абсолютно в новому світлі. Проте, щоб опанувати цей прийом, батькам доведеться виступити в ролі "тренера". Хай дитя напише під ваше диктування який-небудь не дуже складний текст, а потім перевірить те, що зробив, за методикою від кінця до початку. Старайтеся, щоб наступний диктант був складніший попереднього.
 3. Психологами розроблено багато цікавих розвиваючих ігор, опис їх можна знайти в популярній психологічній літературі. Ми пропонуємо деякі з ігор. Досить ефективно тренує увагу збирання картинки з шматочків - пазлів. Або, наприклад, можна виставити на стіл 5-6 предметів і попросити малюка декілька секунд поглянути на них, потім, коли він відвернеться, прибрати один і запитати, якого предмету бракує. До речі, грати можна не лише удома, але і на вулиці. Наприклад, запам'ятовувати номери проїжджаючих машин і додавати (віднімати) числа. Це не лише розвиває навики швидкого рахунку, але і тренує пам'ять. Можна пограти в детективів. Вибрати "об'єкт спостереження" і запам'ятати, в що він був одягнений, що тримав в руках... Ця гра на спостережливість.

Приведемо ще декілька вправ і завдань, направлених на тренування різних властивостей уваги:

 • Розвиток концентрації уваги (здатності виконувати діяльність зосереджено, акуратно, точно, не допускаючи прикрих "ляпів"). Основний тип вправ - коректурні завдання, в яких дитині пропонується знаходити і викреслювати певні букви в друкарському тексті. Такі вправи дозволяють дитині відчути, що означає "бути уважним", і розвинути рівень внутрішнього зосередження.

Ця робота повинна проводитися щодня (по 5 хвилин в день) протягом 2-4 місяців. Рекомендується також використовувати завдання, що вимагають виділення ознак предметів і явищ; вправи, засновані на принципі точного відтворення якого-небудь зразка (послідовність букв, цифр, геометричних узорів, рухів та ін.); дослідження переплутаних ліній, пошук прихованих фігур та ін.

 • Збільшення об'єму уваги і короткочасної пам'яті. Вправи засновані на запам'ятовуванні числа і порядку розташування ряду предметів, що пред'являються для розглядування на декілька секунд. У міру опанування вправи число предметів поступово збільшується.
 • Тренування розподілу уваги (уміння одночасно виконувати декілька справ). Основний принцип вправ: дитині пропонується одночасне виконання двох різноспрямованих завдань (наприклад, читання розповіді і підрахунок ударів олівця по столу, виконання коректурного завдання і прослуховування пластинки із записом казки і тому подібне). Після закінчення вправи (через 5-10 хвилин) визначається ефективність виконання кожного завдання.
 • Розвиток навику перемикання уваги. Для розвитку цієї властивості уваги пропонується, наприклад, виконання коректурних завдань з чергуванням правил викреслювання букв.

Прагніть займатися з дитиною не іноді, а систематично. Не забувайте цікавитися успіхами вашого чада в школі і завжди підкреслюйте, що ви дуже цінуєте його старання. Саме праця, а не оцінки. А там, дивишся, і хорошим відміткам разом радітимете.

                                                Джерело: психологічний центр "Адалін"

Вхід

Календар

  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Банери

  Освіта в Україні
  Міністерство освіти і науки України
  Донецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
  НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР м. Маріуполь
  Управління освіти м.Маріуполь

Лічильник